Fundacja “Vis Maior” na paradzie labradorów

W niedzielę 28 sierpnia odbyła się III największa na świecie Parada Labradorów zorganizowana przez markę Velvet w ramach ogólnopolskiego programu „Pomóżmy Razem”. Program ten zrzesza 10 organizacji szkolących psy ratowników, terapeutów oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym ruchowo i psy przewodniki niewidomych.

W tym roku w paradzie po raz pierwszy wzięła udział Fundacja „Vis Maior”.

Wprawdzie kulminacyjnym punktem imprezy był przemarsz labradorów ulicami Warszawy, ale już od południa wszystkie organizacje, w tym nasza fundacja, miały swoje stoiska rozmieszczone w namiotach na Placu Teatralnym.

Osoby odwiedzające stoisko Fundacji „Vis Maior” miały okazję zapoznać się z istotą pracy psów przewodników, a także popatrzeć na psy towarzyszące swoim właścicielom, ponieważ w namiocie byli obecni Jola z Redem i Sebastian z Rolem. Przybijaliśmy też fundacyjne pieczątki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jednak ta atrakcja nie była „za darmo”. Każdy chętny do otrzymania pieczątki musiał bowiem odpowiedzieć na pytanie dotyczące osób niewidomych lub psów przewodników albo wykonać jakieś zadanie. Niektóre dzieci opisywały nam, jako niewidomym, obrazki w książce. Inne natomiast próbowały czytać brajlem, pisać na udźwiękowionym komputerze, nalewać wodę do kubka bez użycia wzroku, czy wreszcie opisywać osobę, której nie widzą.

Mamy nadzieję, że odwiedziny na naszym stoisku nie były tylko atrakcją czy ciekawostką, lecz także pewną formą edukacji i zapoznania się ze sposobem życia osób z dysfunkcją wzroku. Cały nasz zespół starał się jak mógł przekazywać potrzebne informacje oraz obalać stereotypy i mity dotyczące tak niewidomych jak ich psich pomocników.

Oprócz swego namiotu każda z organizacji miała również czas do przybliżenia własnej działalności na scenie. W ramach prezentacji Fundacji „Vis Maior” Jola opowiadała o psach przewodnikach i pokazała jak pracuje ze swoim czworonożnym przyjacielem – Redem. Treserka Magda Czajkowska powiedziała też parę słów o szkoleniu psów na przewodniki. Przeprowadziliśmy konkurs na imię dla psa przewodnika, który zostanie sfinansowany przez markę Velvet i wyszkolony w naszej fundacji. Spośród zgłaszanych przez dzieci propozycji wybrano imię Wedel. Dlatego dobrze byłoby, gdyby piesek o tym imieniu miał kolor czekoladowy, ale czas pokaże jak będzie naprawdę.

Odpowiedz

Komentarz: