Szkolenie przygotowujące do przyjęcia psa przewodnika za nami

W pierwszym tygodniu września 2012 odbyło się szkolenie przygotowujące do przyjęcia psa przewodnika, zorganizowane w ramach projektu „Okiem psa”, finansowanego ze środków PFRON. Piętnastu kandydatów uczestniczyło w zajęciach z treserem, weterynarzem oraz psychologiem. Każdy z uczestników brał również udział w indywidualnych konsultacjach z psychologiem, treserem i tyflopedagogiem, które miały na celu nie tylko sprawdzenie umiejętności poruszania się z białą laską, ale również przekonanie się jaki dana osoba ma temperament i jak radzi sobie w stresujących sytuacjach, a o takie w przestrzeni miejskiej nie trudno.

Natomiast podczas zajęć z treserem i weterynarzem uczestnicy zapoznawali się nie tylko z podstawowymi zagadnieniami zakresu zdrowia, pielęgnacji i współpracy z psem, lecz mieli także możliwość kontaktu z sympatycznymi zwierzakami, które można było głaskać, ponieważ nie są przewodnikami.

Z kolei warsztaty z psychologiem stanowiły pomoc w przyjrzeniu się własnym planom i marzeniom oraz w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej ewentualnej współpracy z psem przewodnikiem.

Nie wszyscy wyrazili gotowość do przyjęcia psa przewodnika (niektórzy na razie nie biorą tego pod uwagę, inni się zastanawiają), jednak znalazły się też osoby, które właśnie rozpoczęły radosne oczekiwanie na upragnionego przyjaciela i pomocnika.

Odpowiedz

Komentarz: