KOLABORACJE WIZUALNE

Ruszamy z nowym projektem włączającym problematykę niepełnosprawności wzroku w dyskusję o współczesnej kulturze i sztuce!

„KoLABoracje wizualne” to projekt interwencyjny, którego celem jest zwiększenie widzialności praktyk artystycznych uwzględniających potrzeby osób niewidomych i słabowidzących.

NAJWAŻNIEJSZE CELE PROJEKTU

– zwiększenie zainteresowania tematyką niepełnosprawności oraz „disability studies” wśród twórców kultury i sztuki
– promowanie konstruktywnych postaw społecznych wobec osób z niepełnosprawnością wzroku
– zwiększenie obecności w kulturze osób ze szczególnymi potrzebami
– wykorzystanie plakatu artystycznego do wyrównywania szans w dostępie do kultury
– przeciwdziałanie dyskryminacji osób z dysfunkcją wzroku.

NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIA

– wystawa 10 ogólnodostępnych plakatów o charakterze edukacyjno-artystycznym
– spotkania z twórcami/artystami w formie wydarzeń live
– cykl ogólnopolskich warsztatów tyflograficznych

NAZWA PROJEKTU

Nazwa zadania, słowo kolaboracja, nawiązuje w kontekście polityczno-historycznym do negatywnej współpracy (z okupantem, nieprzyjacielem). My zaś chcemy zwrócić uwagę na jego pierwotne znaczenie, jakim jest pozytywny wymiar współpracy międzyludzkiej. Dla kogoś, kto nie zna potrzeb osób z niepełnosprawnością sprostanie szczególnym potrzebom często wydaje się trudne i sprawiające wiele kłopotów (np. dodatkowe opisy alternatywne, dodanie tłumaczenia PJM). Słowo „koLABoracje” ma podwójny wymiar i pozwoli zwiększyć zainteresowaniem przedmiotem działań projektu. Z kolei infiks „LAB” zostanie wizualnie wykorzystamy do podkreślenia roli psa przewodnika w kulturze. „LAB” odnosi się bowiem pośrednio do „laboratorium” jako miejsca wymiany wiedzy, z drugiej zaś strony oznacza skróconą wersji rasy psa, tj. labradora retrievera, najczęściej wykorzystywanej rasy w trakcie szkolenia psów przewodników i psów asystujących.

 

 

Zobacz efekty projektu

 

 

Logo projektu: głowa labradora z profilu, która jest bazowana na głowie psa z logo fundacji, tylko jest odwrócona lustrzanie, czyli zwrócona w lewą stronę. Głowa psa jest w dużej okrągłej bańce - hełmie kosmonauty. Hełm w środku jest zielony. Pies jest widoczny z profilu, zwrócony w lewą stronę. Ma zamknięty, lekko uśmiechnięty pysk i zaznaczone konturem ucho i nos. Poza hełmem znajdują się trzy czteroramienne gwiazdki - dwie po lewej i jedna po prawej stronie. Pod spodem napis kolaboracje wizualne z pogrubionym na zielono LAB

Projekt „KoLABoracje wizualne” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.